Každú zimu unikne cez zle zateplenú strechu 25–30 % tepla z celého domu, to sa zreteľne prejaví na faktúre za plyn . Dobrá izolácia strechy tento problém vyrieši raz a natrvalo, ale len vtedy, ak vyberiete správny materiál pre váš typ konštrukcie. V tomto prehľade nájdete lambda hodnoty, ceny za m², požiarne triedy a praktické odporúčania pre rok 2026. Porovnávame päticu materiálov na izoláciu šikmej strechy, ktoré sa na slovenských strechách reálne používajú: minerálnu vlnu, PIR dosky, fúkanú celulózu, striekanú PUR penu a polystyrén EPS/XPS.
Čo určuje kvalitu izolácie strechy?
Tri pojmy, bez ktorých sa pri výbere nezaobídete:
Lambda (λ) udáva, ako rýchlo materiál prepúšťa teplo (W/(m·K)). Čím nižšia hodnota, tým lepšia izolácia a tenšia vrstva stačí na rovnaký efekt. Príklad z praxe: PIR doska s λ = 0,024 dosiahne rovnaký tepelný odpor ako 160 mm minerálnej vlny (λ = 0,040) pri hrúbke len 96 mm.
Hodnota U – slovenská norma STN 73 0540 požaduje pre šikmé strechy U ≤ 0,20 W/(m²·K). Rovnaká podmienka platí pre dotáciu Obnov dom 2026. Výsledná hrúbka izolácie závisí priamo od lambda hodnoty materiálu.
Paropriepustnosť – vzduch v obytnom podkroví obsahuje vodnú paru, ktorá musí mať kam odísť. Paropriepustné materiály (minerálna vlna, celulóza, otvorenobunková PUR) vlhkosť prirodzene prepúšťajú, preto vyžadujú kvalitnú parozábranu z interiéru. Uzavretobunkové materiály (XPS, PIR, uzavretobunková PUR) paru takmer nepustia, no vyžadujú precízne utavenie a prelepenie spojov. Absencia správnej parotesnej vrstvy je jednou z najčastejších chýb pri rekonštrukciách.
Top 5 materiálov na izoláciu strechy
1. Minerálna vlna (kamenná + sklená)
Materiál číslo jedna na slovenských šikmých strechách. Vyrába sa z roztaveného čadiča (kamenná) alebo skla (sklená); oba typy sú nehorľavé, paropriepustné a výborne tlmia hluk dažďa.
- Lambda: 0,032–0,040 W/(m·K) · Hrúbka pre U ≤ 0,20: 160–200 mm (odporúčané 140–160 mm medzi krokvami + 40–60 mm pod krokvami)
- Cena materiálu: 4–9 €/m² · s montážou: 12–18 €/m² (kompletné podkrovie s parozábranou a SDK: 28–45 €/m²)
- Požiarna trieda: A1 – nehorľavá, jediná voľba tam, kde predpisy vyžadujú triedu A
- Paropriepustnosť: vysoká (μ ≈ 1)
Výhody: nehorľavá, paropriepustná, výborná akustika, dobrá dostupnosť, životnosť 40+ rokov.
Nevýhody: vyššia hrúbka oproti PIR, citlivá na dlhodobé navlhnutie, bez kvalitnej parozábrany hrozí kondenzácia.
Kedy ju použiť: štandardná šikmá strecha s obytným podkrovím, rekonštrukcia zvnútra bez rozobratia krytiny, všade tam, kde platia požiarne požiadavky.
2. PIR dosky (polyizokyanurát)
Tuhá doska so zatvorenou bunečnou štruktúrou a najnižšou lambda hodnotou z bežných materiálov – minimálna potrebná hrúbka.
- Lambda: 0,022–0,026 W/(m·K) · Hrúbka pre U ≤ 0,20: 100–140 mm
- Cena materiálu: 14–22 €/m² · s montážou (nadkrokvová, s výmenou krytiny): 50–80 €/m²
- Požiarna trieda: B-s1,d0 – ťažko zápalný, samozhášavý; nevyhovuje tam, kde je povinná A1/A2
- Paropriepustnosť: nízka, vyžaduje precíznu parozábranu
Výhody: najtenšia vrstva pri rovnakom odpore (o 30–40 % tenšia ako EPS alebo vata), tuhé dosky = rýchla montáž, odolnosť voči navlhnutiu, nadkrokvová aplikácia eliminuje tepelné mosty.
Nevýhody: vyššia cena, trieda B, nutná parozábrana.
Kedy ju použiť: nadkrokvová izolácia pri celkovej rekonštrukcii strechy, ploché strechy s nízkou atikou, obytné podkrovie, kde každý centimeter výšky rozhoduje.
3. Fúkaná celulóza
Sypký materiál z recyklovaného papiera, upravený proti škodcom, plesniam a ohňu. Aplikuje sa špeciálnym zariadením fúkaním do dutín alebo na strop.
- Lambda: 0,038–0,042 W/(m·K) · Hrúbka pre U ≤ 0,20: 200–220 mm (šikmá strecha), 300–350 mm (strop povaly)
- Cena materiálu: 5–10 €/m² · s montážou (strop, 300 mm): 20–35 €/m²
- Požiarna trieda: ošetrená proti šíreniu ohňa, nie A1
- Paropriepustnosť: vysoká, navyše hygroskopická – stabilizuje vlhkosť v konštrukcii
Výhody: jednoliata vrstva bez škár aj v nepravidelných miestach, ekologická (60–80 % recyklovaný papier), výborný letný komfort, ekonomická pri veľkých plochách.
Nevýhody: vyžaduje špecializovanú techniku a skúseného realizátora, väčšia hrúbka oproti PIR.
Kedy ju použiť: povala (strop nevykurovaného podkrovia) je jej domovom – rýchla aplikácia, rovnomerná hrúbka. Výborná pre väzníkové krovy a rekonštrukcie, kde nechcete rozoberať konštrukciu. Bližšie sa tejto téme venujeme v článku Fúkaná celulóza – ekologická izolácia: Výhody, nevýhody a reálna cena.
4. Striekaná PUR pena
Nanáša sa priamo na konštrukciu, expanduje a vytvorí vrstvu pevne spojenú s podkladom, prakticky bez škár. Dve verzie: otvorenobunková (paropriepustná, λ ≈ 0,038) a zatvorenobunková (paronepriepustná, λ ≈ 0,022–0,028).
- Lambda: 0,022–0,028 W/(m·K) (zatvorenobunková) · Hrúbka pre U ≤ 0,20: 80–120 mm
- Cena materiálu + aplikácia: 18–30 €/m²
- Požiarna trieda: zvyčajne E alebo B – nutné overiť technický list
Výhody: žiadne škáry, dostane sa aj do najkomplikovanejších konštrukcií, rýchla aplikácia, výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
Nevýhody: vyššia cena, nerecyklovateľná, UV žiarenie degraduje povrch (musí byť zakrytá), požiarna trieda závisí od produktu.
Kedy ju použiť: rekonštrukcie zvnútra, kde konštrukcia zostáva na mieste, a ťažko dostupné miesta s množstvom prestupov. Pre detailnú analýzu pozrite Striekaná izolácia: Výhody, nevýhody, cena 2026 a na čo si dať pozor pred aplikáciou.
5. EPS a XPS polystyrén (hlavne pre ploché strechy)
V strešnom kontexte sú to predovšetkým materiály pre ploché strechy. V šikmej streche pod krytinou sa štandardný EPS nepoužíva, nie je na to navrhnutý.
- EPS 040: λ = 0,040, hrúbka pre U ≤ 0,20: 200 mm, cena 4–8 €/m², trieda E – vhodný pre spádové dosky a zateplenie stropu nad nevykurovanými priestormi
- EPS 031 grafitový: λ = 0,031, hrúbka cca 155 mm, o 20–30 % drahší, menšia hrúbka pri rovnakej izolačnosti
- XPS: λ = 0,033, cena o 40–60 % vyššia ako EPS, nasiakavosť 0,2–0,7 % (EPS 2–5 %) – vhodný pre pochôdzne a vegetačné strechy, sokle, kontakt s vlhkosťou
Nevýhody oboch: trieda horľavosti E, slabé akustické vlastnosti, pri styku s PVC hydroizoláciou nutná separačná geotextília.
Porovnávacia tabuľka materiálov na izoláciu strechy
| Materiál | λ [W/(m·K)] | Hr. pre U ≤ 0,20 | Cena mat. /m² | Požiarna trieda | Paropriepustnosť |
|---|---|---|---|---|---|
| Minerálna vlna | 0,032–0,040 | 160–200 mm | 4–9 € | A1 | áno |
| PIR dosky | 0,022–0,026 | 100–140 mm | 14–22 € | B-s1,d0 | nie |
| Fúkaná celulóza | 0,038–0,042 | 200–220 mm* | 5–10 € | ošetrená | áno + hygroskopická |
| Striekaná PUR pena (zatvorená) | 0,022–0,028 | 80–120 mm | 18–30 € | E–B | nie |
| EPS 040 (ploché strechy) | 0,040 | 200 mm | 4–8 € | E | nie |
| XPS (inverzná/pochôdzná) | 0,033 | 165 mm | 8–14 € | E | nie |
*Celulóza pri stropnej aplikácii (povala): 300–350 mm.
Orientačné ceny vrátane montáže (šikmá strecha, rodinný dom 2026): minerálna vlna 160 mm 12–18 €/m² · kompletné podkrovie (vata + parozábrana + SDK) 28–45 €/m² · PIR nadkrokvová (s výmenou krytiny) 50–80 €/m² · celulóza strop (300 mm) 20–35 €/m².
Ako vybrať správny materiál pre váš dom?
Výber závisí od troch vecí: typ konštrukcie (šikmá/plochá/povala), rozsah prác (rekonštrukcia alebo novostavba) a dostupný priestor.
Šikmá strecha s obytným podkrovím, rekonštrukcia zvnútra → minerálna vlna je prvá voľba. Kombinácia 140–160 mm medzi krokvami + 40–60 mm pod krokvami eliminuje tepelné mosty. Na 150 m² strechy vyjde materiál na cca 900–1 100 €, s montážou a fóliami 2 000–2 500 €.
Šikmá strecha, rekonštrukcia s výmenou krytiny → zvážte PIR nadkrokvovú izoláciu – lepší tepelný odpor pri menšej hrúbke a bez tepelných mostov. Cena 50–80 €/m², ale viac úžitkovej výšky v podkroví.
Povala (nevykurované podkrovie) → fúkaná celulóza v hrúbke 300–350 mm, rýchla práca, rovnomerná vrstva, bez škár, 20–35 €/m² s montážou.
Plochá strecha → EPS (spádové dosky) alebo PIR (obmedzená výška atiky). Pri inverznej streche (izolácia nad hydroizoláciou) jedine XPS pre nízku nasiakavosť.
Dotácia Obnov dom 2026 – zateplenie strechy je oprávneným opatrením (dotácia až 19 000 €). Podmienkou je min. 30 % úspora primárnej energie, samotná strecha zvyčajne nestačí, kombinuje sa s fasádou alebo oknami.
Najčastejšie chyby pri výbere izolácie strechy
1. Príliš tenká vrstva izolácie. 100 mm minerálnej vlny medzi krokvami neprejde tepelnotechnickým výpočtom. Minimum je 160–200 mm. Každá úspora na hrúbke sa prejaví na faktúre za kúrenie.
2. Vynechanie parozábrany. Parozábrana patrí na teplú stranu (do interiéru). Bez nej para z podkrovia kondenzuje v izolácii, vlhčí krokvy a výsledkom je hnijúce drevo. Stretávame sa s tým pri každej druhej staršej rekonštrukcii.
3. Medzery a škáry v izolácii. Každá škára znamená tepelný most. Pri ručnom ukladaní rohoží treba každý kus stlačiť medzi krokvy s rezervou 1–2 cm. Fúkaná izolácia tento problém eliminuje automaticky.
4. Mentálna skratka „čo je lacnejšie“. EPS za 5 €/m² versus PIR za 18 €/m² – na prvý pohľad jasné. Ale pre šikmú strechu je EPS nesprávny materiál a lacná vata bez parozábrany a druhej vrstvy vás bude stáť viac za opravy, ako keby ste to urobili poriadne na začiatku.
FAQ: Izolácia strechy – najčastejšie otázky
Aký je rozdiel medzi kamennou a sklenou minerálnou vlnou? Oba typy sú paropriepustné a nehorľavé (A1). Kamenná vlna má vyššiu tepelnú odolnosť a pevnosť (okolie komínov), sklená je ľahšia a pružnejšia a ľahšie sa vtlačí medzi krokvy. Pri bežnom rodinnom dome je rozdiel v praxi minimálny.
Koľko stojí izolácia strechy na rodinnom dome 150 m²? Minerálna vata 160 mm s fóliami bez SDK: cca 2 000–2 500 €. Kompletné podkrovie so sadrokartónom: 28–45 €/m² (4 200–6 750 € pre 150 m²). PIR nadkrokvová s výmenou krytiny: 50–80 €/m².
Aká hrúbka izolácie strechy je povinná? Norma STN 73 0540 vyžaduje U ≤ 0,20 W/(m²·K) pri minerálnej vlne cca 190–200 mm (odporúčané 160 mm medzi + 40 mm pod krokvami). Pre dotáciu nie je predpísaná konkrétna hrúbka, rozhoduje dosiahnutý tepelný odpor.
Je PIR izolácia nebezpečná pri požiari? PIR má triedu B-s1,d0, to znamená ťažko zápalný, samozhášavý, s minimálnym zadymením. Spĺňa požiadavky väčšiny obytných stavieb; tam, kde projekt vyžaduje A1/A2 (únikové cesty, podzemné garáže), je jedinou voľbou minerálna vlna.
Oplatí sa zateplenie strechy finančne? Úspora na vykurovaní po zateplení strechy je 20–35 % ročne. Investícia sa vráti za 4–8 rokov, s dotáciou Obnov dom oveľa rýchlejšie.
Ktorý materiál vyberie skúsený strechár?
Pre bežný rodinný dom s obytným podkrovím pri rekonštrukcii zvnútra: minerálna vlna v kombinácii dvoch vrstiev, jasné pravidlá montáže, dostupnosť, nehorľavosť, paropriepustnosť. Ak rekonštruujete celú strechu vrátane krytiny a záleží vám na výške podkrovia: PIR nadkrokvová izolácia. Pri nevykurovanej povale: fúkaná celulóza – rýchlo, bez škár, za rozumnú cenu.
Ak si nie ste istí, ktorý spôsob je pre vás najvhodnejší, kontaktujte nás. Robíme bezplatnú obhliadku, navrhneme riešenie priamo na mieru vašej strechy a ukážeme reálne ceny bez skrytých položiek.
Nezáväzná cenová ponuka na izoláciu strechy →
Výber aj montáž izolácie strechy riešime v rámci služby Zatepľovanie nehnuteľností.
Celý proces zateplenia domu od výberu materiálov cez postup až po dotácie nájdete v sprievodcovi Zatepľovanie domu 2026: Kompletný sprievodca – materiály, postup, ceny a dotácie.





